Ingrid Hovstadius, verksamhetschef

Vad var det egentligen som hände 2017?
Och vad är det som händer 2018?

Ännu ett härligt år är till ända och nu är vi ivriga att få komma igång med ett nytt, spännande och svettigt 2018! Vad hände i vår förening 2017? Och vad kommer att hända? Häng med så ska jag berätta.

Först ett glädjande besked! Förra året slog vi återigen rekord i antal medlemmar. Över 32 000 motionärer valde Friskis&Svettis Uppsala för sin träning. Det är glädjande, för att ju fler vi är i vår ideella idrottsförening, desto mer kan vi erbjuda våra medlemmar. Är du en av våra nya, vill jag särskilt välkomna dig. Kul att du är här!

Och i takt med att föreningen växer, blir det också fler och fler som vill komma in i vårt härliga funkisgäng. Över 200 personer ansökte om att få bli funktionär förra året.

Klassiska jympan populär, men gymmet är störst
Under hela året 2017 har våra hallar har varit fyllda med träningssugna motionärer och många pass har varit fullbokade. Glädjande nog har fler och fler har hittat tillbaka till vår unika jympa. Den ligger ju mig speciellt varmt om hjärtat. Under förra året lanserade vi det nya Limited editions-passet Flow ride.

Gymträning är ändå vår största träningsform. Tyvärr har vi inte riktigt lyckats uppnå 100% beläggning av instruktörer under alla vardagar och helger. Men vi har oftast haft dubbelbemanning under de mest besökta timmarna. Och vi har ökat antalet TMI-timmar (Träning med instruktör). I spegelhallarna har trycket på Cirkelfys och HIT varit stort och vi utökade antalet Core-pass.

Härlig insats för Barncancerfonden
Spinninglaget erbjöd flera mararatonpass varav ett var under själva Vasaloppet. 100 lag deltog i årets Spin of Hope och vi lyckades tillsammans cykla in närmare 190 000 kronor till Barncancerfonden. Fantastiskt bra!

Du vet väl att Friskis&Svettis är inte bara inomhusträning, utan att vi har en hel del utomhusträning också? Kvalitets- och distanspass för löpare schemalades kontinuerligt under perioderna februari-maj och september-november. För femte året i en följd arrangerade vi Ekebyloppet tillsammans med Ekeby hälsocentral och OK Linné. Loppet lockade rekordstort antal deltagare - över 1100 löpare! I somras arrangerade vi träningspass i vår fina stadspark, öppna för alla.

För att ännu fler ska få uppleva rörelseglädje har vi under 2017 erbjudit fyra Börja träna-kurser för vuxna och två Träningsskolor för barn. Dessutom har vi på Friskis&Svettis Uppsala möjliggjort för forskare att genomföra en nationell studie där träning testas och utvärderas som kompletterande behandling för cancersjuka.

Våra lokaler - hjärterummet i föreningen
Våra träningslokaler är hjärtat i vår verksamhet, det är ju här allt händer! Vi försöker ta hand om våra lokaler på bästa sätt, för att du som är medlem ska få en så bra upplevelse som möjligt.

Förutom ett stort antal punktinsatser, fräschade vi bland annat upp spinninghallen på Väderkvarn och vi installerade ett efterlängtat WiFi, tillgängligt för alla motionärer, i samtliga anläggningar. På Väderkvarn och Ekeby moderniserade vi vår uppsättning av konditionsmaskiner. Här i Uppsala trivdes även vår riksorganisation, som valde Ultuna som utbildningsplats vid inte mindre än 16 tillfällen under förra året.

Och vad händer 2018?
Massor förstås! Här är ett litet axplock av våra planerade aktiviteter.

  • Under nästa år kommer vi att erbjuda ännu fler gruppträningspass! Flera nya, roliga pass lanseras: Dans crescendo, Dans flow, Rodd, Step explode och Skivstång maxa (Limited edition 2018). Läs mer här
  • Under vårvintern startar vi Seniorklubben för dig som vill ha lite mjukare och snällare träning. Och som gillar att umgås lika mycket som att träna!
  • För att ännu fler ska få uppleva rörelseglädjen kommer vi att erbjuda Börja träna-kurser, Börja springa-kurser och Träningsskola för barn.
  • Ekeby får en ny receptionsdisk och gymmet på Väderkvarn blir större, där ytan för gymträning utökas med 100 kvadratmeter. Vi kommer också att ha större bemanning på alla gym.
  • Alla rodd- och stakmaskiner byts ut till nya på samtliga lokaler.
  • 2018 arrangerar vi återigen Spin of Hope. Minst 100 cyklar kommer att vara tillgängliga för alla som vill ha en fantastisk lördag och samla in pengar till Barncancerfonden.
  • Vi kommer också att fortsätta att möjliggöra för forskare, finansierade via Cancerfonden, att genomföra sin cancerstudie.
  • Träningsschemat är fortsatt flexibelt, så att vi kan anpassa det under pågående träningssäsong.
  • Och som alltid: Vi ska få ännu fler Uppsalabor att hitta till våra nöjeslokaler och uppleva glädjen att röra på sig!


Ett varmt tack
Slutligen vill jag rikta ett stort och varmt tack till våra hårt ideellt arbetande funktionärer, som på sin lediga tid lägger ner mycket energi och tid för att vi Uppsalabor ska le när vi tänker på träning. Och tack till dig som tror på Friskis&Svettis idé och tränar hos oss i Uppsala.


Välkomna till en ny spännande vårsäsong önskar en glad verksamhetschef
Ingrid Hovstadius

Öppettider

Ekeby

Mån Tis Ons Tors Fre Lör Sön
Öppnar 07.00 07.00 07.00 07.00 07.00 09.00 09.30
Stänger 22.00 22.00 22.00 22.00 20.00 18.00 21.00
 

Fyrishov

Mån Tis Ons Tors Fre Lör Sön
Öppnar 06.30 06.30 06.30 06.30 06.30 08.00 09.00
Stänger 22.00 22.00 22.00 22.00 20.00 18.00 21.00
 

Ultuna

Mån Tis Ons Tors Fre Lör Sön
Öppnar 07.00 07.00 07.00 07.00 07.00 09.00 09.30
Stänger 22.00 22.00 22.00 22.00 20.00 18.00 21.00
 

Väderkvarn

Mån Tis Ons Tors Fre Lör Sön
Öppnar 06.30 06.30 06.30 06.30 06.30 08.00 09.00
Stänger 22.00 22.00 22.00 22.00 20.00 18.00 21.30

Stängningstiden anger det klockslag du ska ha lämnat anläggningen.
Särskilda öppettider gäller i samband med helgdagar.

Några ord från...

Ingrid Hovstadius, verksamhetschef Ingrid Hovstadius, verksamhetschef

Till alla duktiga och glada medlemmar.
Till mina vänner.

Allt har sin tid. Det har nu blivit dags för mig att lämna över stafettpinnen som verksamhetschef för Friskis&Svettis Uppsala. Jag har efter långt och moget övervägande beslutat mig för att sluta vid årsskiftet 2018/2019.

Läs mer

Vad tycker du?

Facebook